Teatr - Przegląd Teatralny "TOROWISKO"

II Festiwal Sztuk Niezbędnych "TOROWISKO 2017" - TEATR

17 maja Miejski Ośrodek Kultury w Konstantynowie Łódzkim rozpoczął teatralną część II Festiwalu Sztuk Niezbędnych „TOROWISKO 2017”. Inauguracyjnym spektaklem była "Karczma pod białym łabędziem" w wykonaniu Teatru ANIMAGIA. Alegoryczna opowieść o uwikłaniu jednostki w dziejowe zawieruchy, społeczne ograniczenia, bezradnej wobec kaprysu przypadku. Bohaterka doświadcza tego wszystkiego wciągana w bezduszne tryby samonapędzającej się machiny zła, okrucieństwa, pazerności i moralnego upadku. Inspiracją dla autorów spektaklu były motywy obrazów „Wędrowiec” Hieronima Boscha oraz „Dulle Griet” P. Bruegel’a przedstawiający obłąkaną markietankę – furię w woalu z dymu i sadzy na tle płonącego krajobrazu, która zmierza w szaleńczym marszu przez pobojowisko w piekielną czeluść. Teatr ANIMAGIA jest teatrem autorskim Krystyny i Michała Zaskórskich. Podstawowym środkiem wyrazu jest obraz budowany za pomocą form plastycznych, przestrzeni i światła, a także ciała aktora zakrytego kostiumem i maską. Twórcy teatru zrezygnowali ze słowa, a językiem wypowiedzi uczynili znak plastyczny, ruch ciała i gest aktora. Teatr ANIMAGIA brał udział i był nagradzany na wielu festiwalach krajowych i międzynarodowych, np.: Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej, Ogólnopolski Przegląd Teatralny w Szczecinie KONTRAPUNKT, także prezentował się na festiwalach ulicznych w Gdańsku (FETA) i Poznaniu (MALTA). Gościł w Warszawie na zaproszenie Teatru Narodowego oraz na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie. Dwukrotnie był nagradzany przez Ministra Kultury i Sztuki, a w roku 1998 został laureatem "Złotej Maski".

W dniach 18-19 maja 2017r. odbył się XXIV Przegląd Przedszkolnych i Szkolnych Przedstawień Teatralnych. W ciągu dwóch dni oglądaliśmy zmagania najmłodszych aktorów w Przeglądzie. Było niezwykle kolorowo, muzycznie i wesoło. Niezwykle uzdolnione dzieci przenosiły widzów w świat bajek, cyrku, dziecięcej wyobraźni i podróży. Dziękujemy placówkom oraz wychowawcom za przygotowanie spektakli:

• Państwowe Przedszkole nr 1 „Europę zwiedzić czas” (Justyna Waberska, Danuta Franciszkowska, Magdalena Kolasa, Aneta Kucharska)
  • Państwowe Przedszkole nr 2 „Spotkajmy się w cyrku” (Jolanta Rzetelska, Paulina Wolińska)
  • Oddział przedszkolny Szkoły Podstawowej nr 5 - „Podróże w dziecięcych marzeniach” (Katarzyna Wybrańska, Kinga Szymczak)
  • Niepubliczne Przedszkole „Barwne Dzieci” - „Podróż Pazia” (Marta Serwacińska, Małgorzata Zasiadczyk)
  • Niepubliczne Przedszkole „Pokaż Świat” - „Wycieczka w świat ekologii” (Iwona Dębowska, Edyta Kuklis)
  • Niepubliczne Przedszkole „Magnolki” - „Kraje wokół nas” (Anna Grzelak, Magdalena Pietrzak)
  • Szkoła Podstawowa nr 2 – „Wystarczy uśmiech” (Anna Ludwisiak)
  • Szkoła Podstawowa nr 2 – „Podróż do krainy bajek” (Beata Bujnowicz)
  • Szkoła Podstawowa nr 1 – „Rejs dookoła świata” (Ewelina Fortuna, Monika Szynke)
  • Szkoła Podstawowa nr 5 – „Wyobraźnia” (Lidia Karasińska)
  • Gimnazjum nr 1 – „Epokowy  zawrót głowy”

Jury w składzie: Masza Bogucka, Ewa Jabłońska, Witold Pietkiewicz oraz Mariusz Augustyniak przyznało wyróżnienia aktorom. Finał Przeglądu i wręczenie nagród odbędzie się 1 czerwca na Pl.Kościuszki w Konstantynów Łódzki

Miejski Ośrodek Kultury Konstantynowie Łódzkim zrealizował projekt pn.:„XXIII Przegląd Przedstawień Teatralnych z edukacji ekologicznej  obejmujący problematykę zanieczyszczenia powietrza oraz ich szkodliwego oddziaływania na zdrowie ludzi „Torowisko 2016”  skierowany do mieszkańców województwa łódzkiego”, dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

W dniach 23-25.05.2016r. odbył się Przegląd Przedstawień Teatralnych o tematyce ekologicznej „Torowisko 2016”. Na scenie oglądaliśmy 15 przedstawień  w wykonaniu konstantynowskich przedszkolaków, uczniów oraz grup teatralnych z Wieruszowa, Pabianic i Lutomierska. Uczestnicy Przeglądu (190 osób)  w swoich spektaklach poruszali się w obrębie „podróży” – ekologicznych i chroniących powietrze, a nagrodami były tekturowe, pacynkowe teatrzyki  oraz wykonane z naturalnych surowców kredki i artykuły piśmiennicze. Nagrodą dla wszystkich aktorów był spektakl „Piraci Kapitana Haka – ekologiczna podróż dookoła świata” w wykonaniu Teatru Piccolo. Młodzi uczestnicy Przeglądu mieli także niepowtarzalną okazję podróżowania zabytkowym tramwajem.

W ramach zadania odbył się również cykl warsztatów ekologicznych, prowadzonych przez Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" w Łodzi.  Na warsztaty zaprosiliśmy wszystkich małych aktorów XXIII Przeglądu Teatralnego. Poprzez wykorzystanie technik twórczego myślenia, zabawę,  zajęcia ruchowe i plastyczne, dzieci mogły zrozumieć czym jest powietrze, jak ważne jest dla życia ludzi i zwierząt. Czy powietrze można zamknąć?  Jaki ma kolor? Jaki zapach? Jaki kształt? Na prostych przykładach zapoznały się z problematyką zanieczyszczenia powietrza oraz jego szkodliwego oddziaływania  na zdrowie ludzi. Uczestnicy uporządkowali również wiedzę na temat odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii elektrycznej. Uczniowie uświadomili sobie
konieczność oszczędzania energii i poznali proste sposoby, aby zużywać mniej prądu w codziennym życiu.

W dawne czasy komunikacji przeniósł nas Pan Tomasz Adamkiewicz z Klubu Miłośników starych Tramwajów w Łodzi podczas  zorganizowanych wycieczek do nieczynnej zajezdni tramwajowej w Brusie.  Grupy Teatralne uczestniczyły w wykładach oraz  zwiedzały zabytkowy tabor tramwajowy.

Całkowity koszt zadania 12.200,00 zł, wysokość dofinansowania ze środków WFOŚiGW w Łodzi 10.300,00 zł.

Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

www.zainwestujwekologie.pl