Nowości
ArchiwumMiejski Ośrodek Kultury w Konstantynowie Łódzkim realizuje projekt pn: 
”Przystanek Graffiti”, który dofinansowano ze środków Łódzkiego Domu Kultury – Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego w ramach konkursu na współorganizację projektów kulturalnych 2016.  

Projekt ma na celu podniesienie poziomu uczestnictwa w kulturze, integrację regionu wokół tramwaju łączącego Lutomiersk - Konstantynów Łódzki - Łódź. Społeczna świadomość zachowania dziedzictwa kulturowego przy współczesnym rozwoju miast i kreowaniu nowej tożsamości w przestrzeni publicznej jest bardzo istotna. Graffiti w różnych formach towarzyszy mieszkańcom miast niemal na każdym kroku. Poprzez organizację warsztatów chcemy budować pewną tożsamość, szukać istotnych, czasem niezauważalnych, a jednak charakterystycznych cech miejscowości. Za pomocą graffiti uczestnicy warsztatów będą wyrażać swoje emocje. W trzech lokalizacjach: w Lutomiersku, Konstantynowie, w Łodzi przy zajezdni BRUS, powstaną metalowe konstrukcje w kształcie sześcianu z zawieszonymi płytami OSB przeznaczonymi do malowania. Uczestnicy warsztatów będą przemieszczać się zabytkowym tramwajem wzdłuż jednej trasy (43,9) i zrealizują happening w tętniących życiem lokalizacjach. Będą to m.in. uczestnicy grupy plastycznej „Format A4”, słuchacze Uniwersytetu III Wieku, gimnazjaliści, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej. Działania kulturalne mają zwrócić ponadto uwagę mieszkańców, „dotknąć” i przybliżyć kulturę, która z budynków wyjdzie im naprzeciw, wpłynie na rozwój kreatywności i wyobraźni uczestników warsztatów oraz wzbudzi zainteresowanie przypadkowych przechodniów. Po zakończeniu warsztatów namalowane prace wielkoformatowe zostaną umieszczone w ogrodzie MOK.

  

www.e-kalejdoskop.pl

  

 IX PEJZAŻ MALOWANY ZIEMI ŁÓDZKIEJ – SPOTKAJMY SIĘ W POWIECIE ZGIERSKIM JUŻ OTWARTY
 

3 września 2016 roku w Sali Kolumnowej Łódzkiego Domu Kultury o godz. 14.00 odbył się wernisaż IX PEJZAŻU MALOWANEGO ZIEMI ŁÓDZKIEJ – SPOTKAJMY SIĘ     W POWIECIE ZGIERSKIM, jako jeden z elementów Mixera Regionalnego. Uroczystego otwarcia wystawy dokonał pomysłodawca projektu Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Konstantynowie Łódzkim Andrzej Cieślik. Głos zabrali również przybyli goście, którzy objęli Patronatem Honorowym to przedsięwzięcie oraz współorganizatorzy pleneru z powiatu zgierskiego. Wystąpili: z ramienia Marszałka Województwa Łódzkiego Z-ca Dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego        w Łodzi Małgorzata Kania, Prezes Zarządu Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego Sylwester Pawłowski, Burmistrz Konstantynowa Łódzkiego Henryk Brzyszcz, Komisarz Pleneru Agnieszka Kacprzak, Z-ca Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Katarzyna Krakowska oraz kierownik Spółdzielczego Domu Kultury SEM w Zgierzu Jadwiga Skwarek. Całość prezentacji umilił wszystkim jeden z uczestników pleneru malarskiego lider zespołu TRZECI ODDECH KACZUCHY Andrzej Janeczko. Były nawet wspólne śpiewy. Zgromadzeni goście mieli możliwość obejrzeć powstałą galerię 70 prac malarskich artystów z całego województwa łódzkiego, jak również przybywających do nas rok rocznie artystów zaprzyjaźnionych z Galerią „Ogród Sztuki” z Polski, Kanady i Francji. Powstałe kompozycje są dokumentem promującym działalność gmin, miast, ośrodków kultury i stowarzyszeń artystycznych województwa łódzkiego. Opracowywany przez miesiąc przez pracowników Galerii „Ogród Sztuki” i Miejskiego Ośrodka Kultury w Konstantynowie Łódzkim katalog, gdzie zgromadzone są wszystkie informacje o przebiegu pleneru, połączone z prezentacją reprodukcji obrazów i biografiami artystów, otrzymuje każdy uczestnik wydarzenia. Przez rok wystawa będzie wędrować po powiecie zgierskim, a na jej pierwszą odsłonę zapraszamy do Spółdzielczego Domu Kultury SEM w Zgierzu.  

Dziękujemy jeszcze raz wszystkim przybyłym na wernisaż gościom, artystom i przyjaciołom oraz Marszałkowi Województwa Łódzkiego Witoldowi Stępniowi, Staroście Zgierskiemu Bogdanowi Jarocie, Burmistrzowi Strykowa Andrzejowi Jankowskiemu i Burmistrzowi Konstantynowa Łódzkiego Henrykowi Brzyszczowi. Sponsorom Jan Sander Hotel, Zakładom Mięsnym JAMIR i wszystkim gminom, które przystąpiły do projektu: Gminie Konstantynów Łódzki, Gminie Stryków, Aleksandrów Łódzki, Parzęczew i Ozorków oraz Starostwu Powiatowemu w Zgierzu. Podziękowania składamy również wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ten wspaniały projekt Pejzaż malowany ziemi łódzkiej… mógł w tym roku zaistnieć, już po raz dziewiąty.
Czekamy z niecierpliwością na dziesiątkę w powiecie radomszczańskim!!!

Kurator pleneru: Wiesława Przybyło-Cieślik

Koordynator pracy artystycznej: Elżbieta Kusińska 

 
       
 

 Piętnastoletnia Angelika Kołodziej z Konstantynowa Łódzkiego, uczennica Gimnazjum nr 1 zdobyła NAGRODĘ SPECJALNĄ „The IQNet"  

w THE INTERNATIONAL ENVIRONMENTAL CHILDREN'S DRAWING CONTEST w Tokio. Na konkurs plastyczny do stolicy Japonii nadesłano 17197 prac z 94 krajów.


 


  

 


ELŻBIETA KUSIŃSKA

COLOURFUL IMAGINATION
Wystawa Grafiki Cyfrowej w Galerii „Ogród Sztuki” przy ul. Jana Pawła II 9 w Konstantynowie Łódzkim

Wernisaż 14.09.2016 o godz. 18:00 
Wystawa czynna 12-30.09.2016 

   


W Miejskim Ośrodku Kultury w Zgierzu otworzono wystawę KRAKOWSKIE OPOWIEŚCI autorstwa Wiesławy Przybyło-Cieślik. 
Wystawa obejmuje malarstwo i rysunek oraz ruchome obrazy czyli kostiumy artystki. Wiesława Przybyło-Cieślik to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. 
Ma za sobą 30 lat pracy twórczej, w tym 7 lat w Teatrze Muzycznym w Łodzi na stanowisku asystenta scenografa i 25 lat pracy pedagogicznej z dziećmi i młodzieżą.  Od 20 lat pracuje jako kustosz Galerii OGRÓD SZTUKI w Konstantynowie Łódzkim prowadzący zajęcia Warsztaty Plastyczne FORMAT A4.
Twórczość artystki z ostatnich siedmiu lat jest przepojona mistycyzmem, skupiona na interpretacji własnych duchowych przeżyć, oszczędna formalnie z archetypicznymi znakami, w których kolor przyjmuje funkcje symboliczne. Stworzone dynamiczne kompozycje malarskie, niekiedy fakturowe, koncentrują się na intensywnym nasyceniu koloru i wzajemnych napięciach, które stanowią specyficzny zapis wizyjno-metaforyczny malarki. Wernisaż został połączony ze spotkaniem twórców z projektu PEJZAŻ MALOWANY ZIEMI ŁÓDZKIEJ – SPOTKAJMY SIĘ W POWIECIE ZGIERSKIM (współpraca przy projekcje z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Zgierzu i Stowarzyszeniem Artystów MŁYN. Wystawę można oglądać w Zgierskiej Galerii Sztuki MOK przy ul. Mielczarskiego 1 do 23 sierpnia 2016 r.

Od autorki (tekst z folderu wystawy):

Wystawa pt. Krakowskie opowieści powstała z wewnętrznej konieczności. Potrzeby pokazania tego, co głęboko zapada w sercu, tak zupełnie bezwiednie i staje się istotą. Logicznym splotem wydarzeń, sztuczką, czy też nawet prowokacją. Przed Państwem rysunki i obrazy spowodowane, obudzone, zdarzone… Czasami wydawać się mogą wyimaginowaną bajką, ilustracją, symboliczną notacją chwili. Nic bardziej mylnego…Kraków, Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice i uśpiona magiczna Lanckorona. Artystyczna „Arka”(kawiarnia w lanckorońskim zaułku), Dorotka i Roman –KRÓLOWA I KRÓL, Marek Grechuta i Ptak – dusza. Ten ptak pojawia się już w „Camelocie” i uroki swe rzuca w trakcie śniadania. Gdzie Anioły i inne stwory!!! Poskładane urywki zdarzeń w jedną nić. Obraz ruchomy, nietrwały powstały z kawałków lodu na przedniej szybie samochodu, w magiczną sylwestrową noc 2016 r.Zapraszam do obejrzenia wystawy, której sedno oddają słowa niemieckiego surrealisty Maxa Ernsta: „Malarz może wiedzieć czego nie chce! Ale biada, jeśli chce wiedzieć czego chce.”
• Krakowskie opowieści – rysunki piórkiem(I – 1-2-3-4)
• Krakowskie opowieści – obrazy malowane na płótnie, technika mieszana (II -1-2 -3 -4 )
• Krakowskie opowieści – obraz i kostium (III),  farbowane ręcznie stroje z wykorzystaniem motywu barwnego  z obrazu (III – 1-2-3)
• Krakowskie opowieści – portrety rodzinne z aurą (IV -1 -2 -3 -4 -5 -6 -7), obrazy pragnienia w formie kwadratów

 


 

 


W dniach 4-10 lipca 2016 roku odbywał się na terenie powiatu zgierskiego IX Plener Malarski PEJZAŻ MALOWANY ZIEMI ŁÓDZKIEJ- SPOTKAJMY SIĘ W POWIECIE ZGIERSKIM. 


 
IX PLENER MALARSKI - PEJZAŻ MALOWANY ZIEMI ŁÓDZKIEJSPOTKAJMY SIĘ W POWIECIE ZGIERSKIM 2016    
         
W tym roku Gmina Stryków jest gospodarzem bardzo oryginalnego przedsięwzięcia artystycznego funkcjonującego już dziewiąty rok w województwie łódzkim. W okresie 4-10 lipca 2016 r. do Dobieszkowa przyjedzie na plener malarski 30 artystów plastyków z województwa łódzkiego, Polski i Francji, którzy będą malować charakterystyczne miejsca powiatu zgierskiego, w tym również naszej gminy. Równolegle z plenerem stacjonarnym już od maja trwa plener otwarty, a udział w nim biorą artyści z gmin naszego powiatu i województwa łódzkiego około 40 osób. Łącznie powstanie około 70 kompozycji malarskich z dwóch plenerów otwartego i stacjonarnego powiatu zgierskiego w terminie  do 31.07.2016 r. Każdy zaproszony artysta zostawia organizatorom pleneru jeden obraz o wymiarach 80x100 cm, tworząc niepowtarzalną kolekcję malarskiej dokumentacji miejsc niepowtarzalnych i godnych uwiecznienia związanych z pięknem regionu. Tradycją powiatu zgierskiego, miejsc związanych z historią, architekturą  i zabytkami kultury, a także walorami turystycznymi. Powstała kolekcja będzie prezentowana po raz pierwszy we wrześniu bieżącego roku na wernisażu poplenerowym, który odbędzie się w Łodzi w trakcie imprezy kulturalnej MIXER REGIONALNY, organizowanej przez Urząd Marszałkowski w Sali Kolumnowej Łódzkiego Dom Kultury. Przez cały rok kolekcja będzie wędrować po naszym powiecie i zostanie udostępniona dla zwiedzających w różnych instytucjach kultury,  w powiecie, w województwie łódzkim, jak również w całej Polsce.

Zeszłoroczna edycja miała miejsce w powiecie opoczyńskim – zachęcamy do obejrzenia galerii powstałych dzieł:
http://www.mok.org.pl/index.php?p=1_15_Pejza-malowany-ziemi-dzkiej             

Organizatorem i pomysłodawcą pleneru jest dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Konstantynowie Łódzkim – Andrzej Cieślik, a współorganizatorem w powiecie zgierskim Ośrodek Kultury i Rekreacji w Strykowie.

Podajemy link do zdjęć malowniczych miejsc w powiecie zgierskim: 
https://www.facebook.com/Miejski-O%C5%9Brodek-Kultury-w-Konstantynowie-%C5%81%C3%B3dzkim-475430785813464/photos/?tab=album&album_id=1137429146280288

Patronat honorowy:
Marszałek Województwa Łódzkiego – Witold Stępień
Starosta Powiatu Zgierskiego – Bogdan Jarota
Burmistrz Strykowa – Andrzej Jankowski
Burmistrz Konstantynowa Łódzkiego – Henryk Brzyszcz

Partnerzy:
Miejski Ośrodek Kultury w Konstantynowie Łódzkim
Galeria Ogród Sztuki
Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego
Związek Gmin i Powiatów Regionu Łódzkiego
Ośrodek Kultury i Rekreacji w Strykowie
Urząd Gminny w Parzęczewie
Gminny Ośrodek Kultury w Leśmierzu
Urząd Miejski w Aleksandrowie Łódzkim
Miejski Ośrodek Kultury w Zgierzu i Stowarzyszenie Artystów MŁYN
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. B. Prusa w Zgierzu
Spółdzielczy Dom Kultury SEM w Zgierzu
Łódzki Dom Kultury
Hotel Jan Sander 
ZM JamirVII Międzynarodowy Festiwal "Muzyczny Środek Europy"  to ważne wydarzenie cykliczne na mapie województwa łódzkiego, które w czerwcu 2016r. zaangażowało oraz zgromadziło mieszkańców Konstantynowa Łódzkiego i powiatu pabianickiego. Celem Festiwalu jest upowszechnianie światowej i polskiej kultury muzycznej, stworzenie warunków dla wzmacniania tożsamości i uczestnictwa w kulturze. W ramach VII Festiwalu wystąpiły zespoły: z Białorusi, Włoch, Słowacji i Polski. Warsztaty, spotkania oraz siedem koncertów odbyło się w Konstantynowie Łódzkim, Lutomiersku oraz w Porszewicach. Koncepcję festiwalu opieramy na założeniu, że uczestnictwo w kulturze sprzyja podnoszeniu kompetencji społeczeństwa, integracji europejskiej, poprzez zaangażowanie odbiorców w działania kulturalne, przygotowanie obywateli do aktywnego udziału w różnych formach życia społecznego i zwiększenia znaczenia kultury w życiu mieszkańców województwa łódzkiego. To było pięć fantastycznych, pełnych muzyki i radości dni. 
Tegoroczna edycja odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego, starosty Pabianickiego, Burmistrza Konstantynowa Łódzkiego. Zadanie zrealizowano przy udziale środków z budżetu Województwa Łódzkiego


 


 

 

 


12.05.2016r. w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się Finał Miejski Konkursu Recytatorskiego „Świerszczykowe wierszyki”.
 W Turnieju brały udział 43 osoby. 
Jury w składzie: Mirosława Marszałek, Dorota Bartosik i Mariusz Augustyniak przyznało 5 równorzędnych I Miejsc, które upoważniają dzieci do udziału w Finale Wojewódzkim.  W Łódzkim domu Kultury 29 maja Konstantynów Łódzki reprezentować będą: Maria Kucharska, Aniela Gawryszczak, Weronika Tomczyk, Nikola Jędrych, Maja Wojniak


 


W czwartek 28 kwietnia 2016 o godz. 15:00 w Galerii OGRÓD SZTUKI w Konstantynowie Łódzkim (ul. Jana Pawła II 9) zostało podpisane porozumienie o współpracy artystycznej pomiędzy gminą Konstantynów Łódzki, Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi im. Władysława Strzemińskiego i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Konstantynowie Łódzkim.
 Przedstawiciele tych instytucji – w osobach: rektor Akademii Sztuk Pięknych Jolanty Rudzkiej-Habisiak, burmistrza Konstantynowa Łódzkiego Henryka Brzyszcza i dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w naszym mieście Andrzeja Cieślika – przedstawili historię dotychczasowych wspólnych działań, zmierzających do zacieśnienia i rozwoju współpracy. Zostały zaprezentowane perspektywy związane z rozszerzeniem kontaktów pomiędzy środowiskiem artystycznym Łodzi i Konstantynowa Łódzkiego. 
Pokaźne grono pracowników naukowych, studentów i absolwentów łódzkiej ASP zamieszkałych w naszym mieście, bądź stąd się wywodzących, świadczy o niezwykłym wpływie na najbliższe otoczenie jednej z najlepszych uczelni artystycznych w Polsce. Podpisana umowa wieńczy dotychczasową owocną współpracę dotyczącą ekspozycji indywidualnych i zespołowych oraz wystaw studentów. Zapowiada również nowy etap w działalności i rozwoju kulturalnym Konstantynowa Łódzkiego. Jest wydarzeniem szczególnej rangi dla wszystkich osób zainteresowanych rozkwitem i integracją środowiska artystycznego. Awangardowa Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, to nie tylko jej patron Władysław Strzemiński i konstruktywizm oraz teoria unizmu, ale również osobowości twórcze, które wyrosły w ASP. 
W trakcie spotkania został ogłoszony konkurs na projekt logotypu Konstantynowa Łódzkiego dla studentów i wszystkich zainteresowanych promocją miasta (o tym napiszemy oddzielnie). 
Galeria OGRÓD SZTUKI gościła studentów, pracowników uczelni i młodzież gimnazjalną, którzy gromkimi brawami wyrazili aprobatę dla słów rektor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi Jolanty Rudzkiej-Habisiak: Podpisane porozumienie jest dla nas wyzwaniem, niesie nowe możliwości i obustronne korzyści, by rozwijać kulturę nie tylko poprzez wymiar wspaniałych działań artystycznych, ale chociażby poprzez pozyskiwanie na ten cel wspólnie środków z Unii Europejskiej. Były podziękowania i kwiaty oraz życzenia owocnej współpracy na przyszłość pomiędzy instytucjami samorządu i kultury od burmistrza Konstantynowa Łódzkiego Henryka Brzyszcza.

 

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Konstantynowie Łódzkim Andrzej Cieślik, Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi 

Jolanta Rudzka-Habisiak, burmistrz Konstantynowa Łódzkiego Henryk Brzyszcz

Fot. Elżbieta Kusińska

 


Liliana Andrzejczak - łodzianka, humanistka, animatorka kultury. Od ponad 30 lat związana z działalnością łódzkich instytucji kultury.Animatorka różnych wydarzeń kulturalnych  oraz współorganizatorka  wielu imprez o charakterze ogólnopolskim .Przez wiele lat prowadziła Pracownię Sztuki Użytkowej oraz plenery i warsztaty plastyczne. Jej zainteresowania skupiają się wokół szeroko pojętej tkaniny unikatowej (batik, patchwork, makrama, haft, dzianina). Najbardziej jednak fascynuje ją batik – indonezyjska sztuka barwienia tkanin z zastosowaniem płynnego wosku. Przygodę z batikiem rozpoczęła kilkanaście lat temu, przenosząc tę technikę na papier czerpany.Od 1998 roku Członek Rady Programowej  kolejnych edycji Międzynarodowego Triennale Tkaniny.Laureatka kilku nagród i odznaczeń m.in. Odznaki Honorowej Zasłużony dla Kultury Polskiej.

 

 


Koalicje Kultury
 to regionalna odsłona ogólnopolskiego programu Bardzo Młoda Kultura, ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 
zorganizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Operatorem projektu w województwie łódzkim jest Muzeum Sztuki w Łodzi, którego propozycję programową 
NCK uznało za najlepszą. W Koalicjach Kultury wierzymy, że kultura jest prawem każdego człowieka. Określa, kim jesteśmy jako jednostki i jako wspólnota. 
Kształtuje charakter naszych relacji z innymi i światem. Dlatego celem Koalicji Kultury jest podnoszenie jakości edukacji kulturowej w regionie łódzkim, 
rozpoznanie w dobrych praktyk i promowanie ich. Koalicje Kultury to trzyletni program. Co roku będzie zmieniać się w oparciu o doświadczenie poprzedniego roku. W każdym cyklu programu operator regionalny wspierany będzie wiedzą i doświadczeniem partnerów strategicznych.

 

Czym w praktyce są Koalicje Kultury? Koalicje Kultury to cztery filary:

Diagnoza: przy pomocy ankiet, poprzez obserwacje oraz pogłębione wywiady opracowujemy bazę danych instytucji i edukatorów, 
określamy stan dotychczasowych badań nad edukacją kulturową oraz oceniamy stan edukacji kulturowej w województwie.

Sieciowanie: tworzymy mapę edukacji kulturowej w regionie łódzkim, zauważając nie tylko instytucje kulturalne i oświatowe, ale i niezrzeszonych 
nigdzie animatorów kultury i edukatorów, budujemy sieć współpracy osób związanych z instytucjami kulturalnymi, oświatowymi oraz organizacjami pozarządowymi.

Szkolenia: wykorzystując wiedzę i doświadczenie dra Leszka Karczewskiego z Muzeum Sztuki w Łodzi, lidera edukacyjnego projektu, a także partnerów w regionie, 
organizujemy cykl szkoleń dla edukatorów i animatorów. Obok prezentacji i warsztatów stworzymy scenariusze zajęć z zakresu edukacji kulturowej, odwołujące się 
do tradycji danego miejsca. Szkolenia są nieodpłatne. Warunkiem przyjęcia zgłoszenia jest uprzednie wypełnienie ankiety, dostępnej na stronie https://koalicjekultury.ankietka.pl
Po zakończeniu ankiety należy wygenerować PDF z odpowiedziami (opcja dostępna na ostatniej stronie kwestionariusza) i załączyć go do zgłoszenia.

Regranting: w ramach programu organizujemy otwarte konkursy, poprzez które sfinansowane zostaną przedsięwzięcia edukacyjne, realizowane wspólnie 
przez instytucje i organizacje reprezentujące oświatę i kulturę. Szczegóły konkursów regrantingowych zaprezentowane zostaną w czasie majowych szkoleń. 

Miejski Ośrodek Kultury w Konstantynowie Łódzkim oraz Muzeum Sztuki w Łodzi zapraszają na szkolenie w ramach projektu KOALICJE KULTURY.
Zapraszamy wszystkich edukatorów i animatorów zarówno z obszaru oświaty jak i kultury do Miejskiego Ośrodka Kultury w Konstantynowie Łódzkim, 
ul. Łódzka 28 w dniu17 maja 2016r. o godzinie 10:00 
Program szkolenia:
1. Od uczenia publiczności do współdziałania z partnerami. Wykład performatywny
2. Szuka w plenerze. Warsztat wobec miasta
3. Jak zbudować scenariusz działania edukacji kulturowej? Burza mózgów, sesja pytań iodpowiedzi.Szkolenia są nieodpłatne. 

Warunkiem koniecznym przyjęcia zgłoszenia jest uprzedniewypełnienie ankiety, dostępnej na stronie https://koalicjekultury.ankietka.pl. 
Pozakończeniu ankiety należy wygenerować PDF z odpowiedziami (opcja dostępna na ostatniejstronie kwestionariusza) i załączyć go do zgłoszenia.
Zgłoszenia należy kierować na adres konstantynow@koalicjekultury.pl, liczba uczestnikówograniczona.Uwaga! W projekcie KOALICJE KULTURY zaplanowane jest 
przeprowadzenie konkursugrantowego na wsparcie projektów z zakresu edukacji kulturowej. Szczegóły konkursuogłoszone zostaną w czasie szkoleń. 
Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie jestuczestnictwo w szkoleniach.


Miejski Ośrodek Kultury w Konstantynowie Łódzkim został partnerem strategicznym Muzeum Sztuki w Łodzi w projekcie "Koalicje Kultury" 
realizowanym w ramach programu Bardzo Młoda Kultura ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
Działania przewidziane projektem "Koalicje Kultury" mają na celu prowadzenie edukacji kulturowej poprzez budowanie partnerstwa 
między sektorem edukacji i kultury, a prowadzone będą wspólnie z Muzeum Sztuki w Łodzi przez najbliższe 3 lata. 

  


Ferie zimowe 2016 zorganizowane przez  Miejski Ośrodek Kultury w Konstantynowie Łódzkim upłynęły pod znakiem sztuki teatralnej oraz filmowej. 
Nie zabrakło również warsztatów artystycznych z dziedziny plastyki czy muzyki.

Rozpoczęliśmy od przedstawień teatralnych. We wtorek 16 lutego AKADEMIA WYOBRAŹNI 


z Łodzi zaprezentowała spektakl „Księżniczka na ziarnku grochu”. Dzień później przed publicznością wystąpili aktorzy Studia Małych Form Teatralnych 
ART-RE z Krakowa w przedstawieniu „Kaczka Cudaczka” zorganizowanym  przez Stowarzyszenie Artystyczno-Edukacyjne CANTORES
w ramach projektu „Akademia Malucha – na dobry początek”. Na sali widowiskowej przy ul. Łódzkiej 28 zasiedli mali teatromani biorący udział w zajęciach projektowych, z przedszkoli: BARWNE DZIECI, MAGNOLKI, OLIWKOWY GAJ, szkół podstawowych nr 2 i 5, Zespołu Szkół Specjalnych nr 4, Domu Dziecka 
z Porszewic oraz warsztatów plastycznych MAGENTA z Konstantynowa Łódzkiego.

Ferie w Galerii „Ogród sztuki” przebiegły w formie prezentacji wystawienniczej i edukacyjnej. 9 lutego została otwarta wystawa 
pt. „Malarstwo Anny Lehmann”, na której zostały zaprezentowane dwa cykle prac malarskich Absolwentki Wydziału Grafiki i Malarstwa 
Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi zatytułowane: „Phalaenopsis” i „Okna”. Przez dwa tygodnie w każdy poniedziałek i czwartek odbywały się 
zajęcia edukacyjno-plastyczne dla dzieci i młodzieży pt. „Magiczny świat”. Uczestnicy warsztatów realizowali prace w różnorodnych technikach plastycznych, 
od malarstwa po kolaż. Powstałe kompozycje to m.in. „Święta Wielkanocne – pocztówka” oraz „Kraina wyobraźni – ekologiczna biżuteria”. 
Wystawę obejrzało oraz wzięło udział w warsztatach artystycznych łącznie ponad 300 osób, w tym dzieci z przedszkoli: MAGNOLKI, BARWNE DZIECI, 
POKAŻ ŚWIAT oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum nr 1.

Ponadto w Galerii „Ogród Sztuki” w pierwszym tygodniu ferii we wtorek i piątek miały miejsce warsztaty gitarowe prowadzone przez Mateusza Trandę.

W siedzibie Stowarzyszenia Śpiewaczo-Muzycznego im. F. Chopina w każdy poniedziałek i czwartek odbywały się projekcje bajek. 
Z propozycji „Filmowego Ogrodu Sztuki” skorzystało 250 dzieci i młodzieży, m.in. z Konstantynowskiego Centrum Pomocy Rodzinie, 
Przedszkola MAGNOLKI, POKAŻ ŚWIAT i OLIWKOWY GAJ, Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 oraz szkół podstawowych nr 1,2 i 5.

W dniach 22-26.02 Firma GALILEO z Łodzi poprowadziła w MOKu zajęcia z klockami LEGO, które, jak co roku, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. 
W 5-cio dniowych warsztatach pod hasłem „Dobrze się składa” wzięło udział 155 dzieci. Na miłośników tego rodzaju zabawy czekało 99.000 klocków, 
z których budowali makiety miast, tory i stacje kolejowe, pojazdy, budowle, statki kosmiczne … Uczestnicy zajęć uczyli się kreatywności, pracy w grupie, wykorzystywania możliwości, jakie daje różnorodność klocków. Radość tworzenia towarzyszyła nauce połączonej z zabawą. 
Podczas warsztatów dzieci codziennie otrzymywały mały poczęstunek – sok i słodką bułkę.

Dodatkowo w ramach tegorocznych ferii zimowych odbył się koncert rockowy Zespołu ALEGORYA, koncert Walentynowy „Duety miłosne” 

oraz projekcja filmu „Disco Polo”.

 

 
12


 
  


 

  


WIEJSKIE ŚWIĘTOWANIE w Galerii „Ogród Sztuki”   
W piątek 4 grudnia 2015 roku w Galerii „Ogród Sztuki” w Konstantynowie Łódzkim odbył się wernisaż wystawy pt. „Wiejskie świętowanie”.  
Wystawa jest kontynuacją tegorocznej ekspozycji, która odbyła się w Łódzkim Domu Kultury. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest 
Pani Danuta Wachowska, kierownik Działu Dziedzictwa Kulturowego i Folkloru Regionu Łódzkiego Domu Kultury. Jednym z głównych zadań 
działu jest wspieranie, promowanie i upowszechnianie tradycyjnej kultury, podejmowanie działań w celu ochrony najcenniejszych form 
amatorskiej twórczości ludowej województwa łódzkiego.

Zamysłem wystawy było ukazanie dorocznych obrzędów związanych z religią i tradycją oraz tych, nawiązujących do codzienności, 
widocznych w przedstawieniach malarsko-rzeźbiarskich, wykonanych przez twórców ludowych. Mamy więc rzeźby kolędników, 
weselników, par młodych, malujących jajka czy modlących się pod kapliczką. Wszystkie prace cechuje prostota formalna 
i szczerość wypowiedzi artystycznej. Rzeźby i płaskorzeźby są wykonane z drewna. Część prac została okraszona żywym kolorem, 
część pozostawiona bez polichromii, gdzie ujawnia się urok struktury i naturalny koloryt surowca, z którego zostały 
ręką wprawnego artysty wydobyte. Widać czułość w opracowywaniu detalu. W nawiązaniu do tytułu wystawy, do ekspozycji prac zostały użyte
skrzynki po jabłkach, a same owoce stanowią dopełnienie kompozycyjne. Na ścianach galerii zawisło 11 płócien składających się często
z wielofigurowych kompozycji, ukazujących czasem w zabawny, a czasem nabożny sposób zwyczaje świętowania zwykłych ludzi, 
takich jak my wszyscy.

Prosta forma i żywe kolory sztuki ludowej przywołuja na myśl świat zabawek i dzieci. Prace tych ostatnich zostały zaprezentowane 
w drugiej części galerii. Zestawione ze sobą anioły wykonane przez 4 grupy uczestników Warsztatów Plastycznych „Format A4”, 
prowadzonych przez Panią Wiesławę Przybyło-Cieślik oraz Annę Lehmann, tworzą kolorowe, jedyne w swoim rodzaju kompozycje. 
Prace dzieci doskonale korespondują z twórczością artystów ludowych. Emanuje zewsząd podobna energia. Postrzeganie rzeczywistości 
i jej przedstawianie wprost, szczerze, bez zbędnych kalkulacji ujmuje i rozczula. To, co jednak najpełniej wyraża emocje związane ze 
świętowaniem - to muzyka. Tej ostatniej, żywej nie tylko zaklętej w obrazie, czy rzeźbie, nie mogło zabraknąć  przy okazji spotkania 
ze sztuką ludową. Wernisaż uświetnił swoim występem Zespół Ludowy „Niesięcin”. Zjawiskowe, jak wyrzeźbione pieśniarki w tradycyjnych 
strojach sieradzkich, przy akompaniamencie akordeonu radowały zebranych tradycyjnym wykonaniem kolęd. Pysznym dopełnieniem 
wernisażu była również degustacja potraw wigilijnych, takich jak: zupa grzybowa, kompot z suszu, czy kapusta z grochem. 
Kto był do dziś się oblizuje, kto nie … niech żałuje!!! 


fot. B.Cichosz


Uroczystego otwarcia wystawy  dokonał Burmistrz Konstantynowa Łódzkiego Henryk  Brzyszcz oraz Dyrektor  Miejskiego Ośrodka Kultury w  Konstantynowie Łódzkim Andrzej Cieślik. 

Swoją obecnością zaszczycili nas : Sekretarz Miasta Pan Andrzej Błaszczyk,  Skarbnik  Miasta Pan Robert Zwierzyński, Dyrektor  Łódzkiego Domu Kultury  Monika Matusiewicz, Danuta Wachowska  Kierownik Działu Dziedzictwa Kulturowego i Folkloru Regionu Łódzkiego oraz instruktorzy .  Na tę uroczystość zaproszenie przyjęli i stawili się Dyrektor Konstantynowskiego Centrum Pomocy Rodzinie Ewa Czerwińska,  Krystyna Opara - Dyrektor  Centrum Sportu i Rekreacji w Konstantynowie Łódzkim ,  Uczestniczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku,  Grupa Artystyczna młodzieży z I Gimnazjum w Konstantynowie Łódzkim oraz dzieci i ich opiekunowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w naszym mieście.

Wszystkim przybyłym serdecznie dziękujemy.


Wystawa „Wiejskie świętowanie” potrwa do 15 stycznia 2016 roku - ZAPRASZAMY
Serdecznie zapraszamy do naszej Galerii „Ogród Sztuki” szczególnie w tym przedświątecznym czasie, 
życząc wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Bożego Narodzenia w imieniu Dyrektora Andrzeja Cieślika 
i wszystkich pracowników Miejskiego Ośrodka Kultury w Konstantynowie Łódzkim.

Koordynator pracy artystycznej: Anna Lehmann