Nowości
Pejzaż Malowany Ziemi Łódzkiej

10 Jubileuszowy „Pejzaż malowany….” zagościł w Radomsku

      Jubileuszowa edycja „Pejzażu malowanego ziemi łódzkiej – spotkajmy się w powiecie radomszczańskim” zawitała w Radomsku i gościnnym Miejskim Domu Kultury, który jest kulturalną wizytówką tego miasta. SZTUKA w szerokim tego słowa znaczeniu w obszarze malarstwa, rysunku i fotografii oraz grafice, to dziedziny, które nie są obce instytucji skupiającej artystów malarzy, muzyków i tancerzy, a także twórców ludowych powiatu radomszczańskiego. Dzięki tak pojętej wszechstronnej opiece merytorycznej i artystycznej, może powstać wiele wspaniałych projektów, które będą wizytówką Radomska przez wiele lat. Jednym z „konceptów” na promocję miasta i regionu stał się udział w przedsięwzięciu o charakterze dokumentu malarskiego, którego pomysłodawcą jest dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury z Konstantynowa Łódzkiego Andrzej Cieślik. Projekt, który istnieje już od 10 lat i promuje województwo łódzkie, niesie za sobą treści kulturowe danego regionu, powiatu, czy gminy i dlatego jest tak cenny dla zarówno mieszkańców, jak i artystów współpracujących na co dzień z ośrodkami kultury, czy też tworzących indywidualnie.   

     Wernisaż poplenerowy, który miał miejsce 17 września 2017 r. o godz. 17.00 w salach wystawienniczych MDK Radomsko, otworzyli dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Radomsku Elżbieta Kwiatkowska i dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Konstantynowie Łódzkim Andrzej Cieślik. Wystąpili przedstawiciele władz miasta; Prezydent Radomska Jarosław Ferenc, który otrzymał Statuetkę Tuwima za  wspieranie inicjatyw kulturalnych. Podobnie, jak Starosta Powiatu Radomszczańskiego  i wiceprzewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Łódzkiego Andrzej Plutecki. Uroczystą wystawę uświetnił koncert w wykonaniu: Anny Stefaniak – śpiew ( członkini grupy Wokalne interpretacje MDK Radomsko), Kapeli KONSTANTYNOWIACY z Konstantynowa Łódzkiego, Jagody Chudzickiej, Natalii Kowalczyk, Mai Sokołowskiej i Izabeli Czapli – śpiew z Miejskiego Domu Kultury w  Opocznie, Studia Tańca Towarzyskiego ETIUDA z Miejskiego Domu Kultury w  Radomsko oraz Zespołu Tańca Nowoczesnego EXTASA w brawurowo wykonanym układzie Stare, ale jare. Całość spotkania zakończyła prezentacja Radomszczańskiej Kapeli Podwórkowej działającej przy MDK w Radomsku.

 Na holu głównym Miejskiego Domu Kultury można oglądać wystawę prac malarskich artystów 10 Jubileuszowego pleneru „Pejzaż malowany ziemi łódzkiej – spotkajmy się w powiecie radomszczańskim” do 28 września 2017 r. ZAPRASZAMY!!!   

 
   
     
       JUBILEUSZOWE WYSTAWY X Pejzażu malowanego ziemi łódzkiej

1 września 2017 r. w Łódzkim Domu Kultury przy Traugutta 18 i  na Dworcu Łódź Fabryczna o godz. 15.00 zostało udostępnionych dla zwiedzających  pięć wystaw X Jubileuszowego „Pejzażu malowanego ziemi łódzkiej”. Wyjątkowość tego wydarzenia jest związana z działalnością artystów z województwa Łódzkiego, którzy przez 10 lat  tworzyli swoje kompozycje malarskie, w oparciu o rzeczywistość otaczających ich form architektonicznych, pejzaży i  ludzi przychylnych sztuce oraz kulturze. Wyobraźnia, jako niezbędny element pomaga w procesie twórczym, a dodatkowo w przypadku artystów nie zna granic i wypływa z serc ludzi wrażliwych na trzy podstawowe wartości: piękno, dobro i prawdę Pomysłodawcą projektu stworzenia obrazów-dokumentów jest dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Konstantynowie Łódzkim Andrzej Cieślik, który otworzył wernisaż w Sali Kolumnowej ŁDK.

Wszystko, co można by powiedzieć o ostatnim plenerze i poprzednich zostało zawarte we wstępie do 1o poplenerowego katalogu napisanego przez Andrzeja Cieślika:

10 PEJZAŻ MALOWANY ZIEMI ŁÓDZKIEJ – SPOTKAJMY SIĘ W POWIECIE RADOMSZCZAŃSKIM

To był strzał w 10-tkę. Wybór powiatu radomszczańskiego na X Jubileuszowy Plener Malarski potwierdził moje przypuszczenia, że wszystkie problemy związane z organizacją tego wydarzenia przebiegną pomyślnie. Miejski Dom Kultury w Radomsku podjął się koordynacji wszystkich merytorycznych, logistycznych i artystycznych zadań. Dyrektor Elżbieta Kwiatkowska oraz Anna Kulikiewicz, to duet bardzo sympatyczny, zgrany organizacyjnie i rozumiejący się bez słów. Już na pierwszym spotkaniu informacyjnym z Prezydentem Radomska Jarosławem Ferencem i reprezentantami Starosty Powiatu Radomszczańskiego oraz wójtami gmin, usłyszeliśmy potwierdzenie i pozwolenie na organizację pleneru oraz zaproszenie artystów.

I po raz 10-ty Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień objął patronatem honorowym nasz plener. Kolejny raz otrzymaliśmy pozwolenie od Burmistrza Konstantynowa Łódzkiego, Przewodniczącego Związku Gmin i Powiatów Województwa Łódzkiego Henryka Brzyszcza. Kontynuacja projektu nie byłaby możliwa bez akceptacji głównego partnera, jakim jest od początku istnienia pleneru Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego z prezesem Sylwestrem Pawłowskim i dyrektorem biura Markiem Lawinem (IX plenerów ze Zbigniewem Frączykiem). Zarząd tej organizacji bardzo pozytywnie odniósł się do efektów promocyjnych województwa w formie malarskich dokumentów i uznał, że jest to przedsięwzięcie priorytetowe.

Do tegorocznego pleneru zgłosiło się 73 artystów, w tym z samego powiatu radomszczańskiego 23 osoby. 26 malarzy uczestniczyło w plenerze stacjonarnym w Krzętowie, gdzie powstały różnorodne prace malarskie realistyczne, a także abstrakcyjne. Swą obecnością zaszczyciły nas osobowości takie, jak Maryla Violetta Kwiatkowska z Kanady i prof. Stanisław Wójcikowski z Francji. Mieliśmy możliwość kontaktu z twórczością Maryli na wernisażu w pomieszczeniach wystawienniczych MDK Radomsko, inaugurującym projekt PEJZAŻ MALOWANY ZIEMI ŁÓDZKIEJ – SPOTKAJMY SIĘ W POWIECIE RADOMSZCZAŃSKIM. Plener stacjonarny to atmosfera radości tworzenia, to spotkania i rozmowy, na które czeka się cały rok. Rozmowy o sztuce, malowanie, zwiedzanie ciekawych miejsc i wiele więcej. Te niezapomniane spotkania i wycieczki po powiecie radomszczańskim przygotowane przez Piotra Wypycha Zastępcę Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego i Katarzynę Krakowską Zastępcę Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, poparte ogromną wiedzą merytoryczną, geograficzną i turystyczną, stały się inspiracją do pracy twórczej. W imieniu uczestników pleneru dziękujemy za wspaniale opracowane książki i fotograficzne katalogi.

Pamiętne spotkania to również biesiada w Dobryszycach i prezentacja chóru oraz uczta kulinarna w Przedborzu, gdzie wspominaliśmy te minione 10 lat. Niezapomniany widok gotowych obrazów ustawionych bezpośrednio w plenerze na trawie w otoczeniu wspaniałej przyrody i część oficjalna w obecności wójtów gmin Dobryszyce i Wielgomłyny. Część artystyczna, która utkwiła nam w pamięci została przygotowana przez reprezentacyjny zespół pleneru – Pabianki: Annę Możyszek, Annę Pacholik, Małgorzatę Jasińską, Danutę Otomańską, Elżbietę Gozdek i Jerzego Piskorowskiego. Był też wiersz o artystach i nie tylko w wykonaniu Katarzyny Miksy. Nie zabrakło tekstu Władysława Reymonta (fragment Chłopów) w interpretacji córki Katarzyny Krakowskiej, laureatki ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego.

Teksty wierszy i piosenek świadczą o tym, jak bardzo uczestnicy pleneru są ze sobą związani i doceniają te minione 10 lat. W tym miejscu bardzo bym chciał podziękować wszystkim artystom za udział w przedsięwzięciu, za wiersze i piosenki nawiązujące do mnie i mojej żony. Tak naprawdę jest to w chwili obecnej najpoważniejszy projekt, który realizujemy wspólnie z pracownikami Miejskiego Ośrodka Kultury w Konstantynowie Łódzkim, ale nie spodziewaliśmy się, że będzie on również istotnym wydarzeniem dla środowiska artystycznego województwa łódzkiego. Ważnym partnerem dla nas jest również Łódzki Dom Kultury, w którego siedzibie odbywają się wernisaże kolejnych edycji plenerów gromadząc wszystkich artystów, organizatorów i sponsorów. Dyrektor ŁDK Jacek Sokalski i Zastępca Dyrektora Monika Matusiewicz dokładają wszelkich starań, aby każdy wernisaż był na odpowiednim poziomie, a Magdalena Świątczak Kierownik Działu Wystawienniczego stara się ciekawie zaaranżować każdą wystawę. Wernisaże wpisały się w kolejne edycje Mixera Regionalnego Województwa Łódzkiego i są istotnymi wydarzeniami tego święta.

Podsumowując te 10 lat PEJZAŻU MALOWANEGO ZIEMI ŁÓDZKIEJ warto przytoczyć niektóre z liczb, które świadczą o rozmachu tego projektu:

– powstało około 700 obrazów

– wzięło w nim udział 262 artystów

– odbyło się około 200 wernisaży w całym województwie łódzkim

– wydrukowano 10 000 katalogów

– trudno jest podać liczbę osób, które odwiedziły wszystkie wystawy w ośrodkach kultury, bibliotekach i muzeach
w trakcie konferencji naukowych, targach turystycznych, urzędach miast i gmin, ale na pewno są to setki zwiedzających.

W imieniu Marszałka Województwa Łódzkiego Witolda Stępnia, Burmistrza Konstantynowa Łódzkiego Henryka Brzyszcza, Prezesa Regionalnej Organizacji Turystycznej Sylwestra Pawłowskiego oraz własnym serdecznie dziękuję za wkład w powstanie i realizację projektu. Plener malowany jest niezwykły, bo promuje to, co najpiękniejsze w regionie i w Polsce, a także poza jej granicami. Dzieła, które powstają wysiłkiem tak wielu osób, powinny znaleźć swoje miejsce w stałej galerii PEJZAŻU MALOWANEGO ZIEMI ŁÓDZKIEJ, która jest marzeniem moim, a także artystów, którzy są autorami prac malarskich. Największa kolekcja obrazów w Polsce dotyczy jednego regionu i powinna znaleźć swoje stałe miejsce na mapie kulturalnej Łodzi lub województwa łódzkiego.

To marzenie do zrealizowania w 2018 roku.

Fotoreportaż z tego dnia:

MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W KONSTANTYNOWIE ŁÓDZKIM
MIEJSKI DOM KULTURY W RADOMSKU
REGIONALNA ORGANIZACJA TURYSTYCZNA
WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO
zapraszają na otwarcie wystawy poplenerowej
X Pleneru Malarskiego
PEJZAŻ MALOWANY ZIEMI ŁÓDZKIEJ
 SPOTKAJMY SIĘ W POWIECIE RADOMSZCZAŃSKIM 2017

która odbędzie się 1 września 2017 r. o godz. 17.00 w sali Kolumnowej
Łódzkiego Domu Kultury przy ul. R. Traugutta 18

Wydarzenie kulturalne jest wpisane w kalendarium obchodów święta województwa łódzkiego MIXERA REGIONALNEGO i objęte Honorowym Patronatem
Marszałka 
Województwa Łódzkiego Witolda Stępnia,
Starosty Powiatu Radomszczańskiego Andrzeja Pluteckiego,
Prezydenta Miasta Radomska Jarosława Ferenca
i Burmistrza Konstantynowa Łódzkiego Henryka Brzyszcza.


PROGRAM:

17.00 – Uroczyste otwarcie wystawy prac malarskich X edycji PEJZAŻU MALOWANEGO ZIEMI ŁÓDZKIEJ spotkajmy się w powiecie radomszczańskim w sali Kolumnowej Łódzkiego Domu Kultury
17.30 – Otwarcie wystaw w galeriach NOWA, STARA, KAWIARNIA Łódzkiego Domu Kultury
i w holu głównym 
Dworca Fabrycznego (wybrane prace z poprzednich edycji)
18.00 – Koncert Jubileuszowy w sali Kina Szpulka (I piętro) Łódzkiego Domu Kultury:
• Część oficjalna – powitanie honorowych gości i sponsorów oraz partnerów projektu kulturalnego z regionów województwa łódzkiego, podziękowania, wręczenie dyplomów
oraz pamiątkowych statuetek Juliana Tuwima
• Część artystyczna – występy muzyczno-taneczno-wokalne artystów reprezentujących powiaty województwa łódzkiego, które uczestniczyły w projekcie
19.00 – Toasty i tort jubileuszowy – spotkanie uczestników pleneru i gości w sali 7 (parter) Łódzkiego Domu Kultury

 

X Jubileuszowy Plener Malarski PEJZAŻ MALOWANY ZIEMI ŁÓDZKIEJ – SPOTKAJMY SIĘ W POWIECIE RADOMSZCZAŃSKIM 

Miejski Ośrodek Kultury w Konstantynowie Łódzkim, Miejski Dom Kultury w Radomsku oraz Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego są organizatorami X edycji Pleneru Malarskiego pt. PEJZAŻ MALOWANY ZIEMI ŁÓDZKIEJ – SPOTKAJMY SIĘ W POWIECIE RADOMSZCZAŃSKIM. Poprzednie edycje odbyły się w powiecie poddębickim, pabianickim, opoczyńskim i zgierskim. W tegorocznej edycji projektu współpracę przy jego realizacji podjęły gminy: Przedbórz, Dobryszyce, Kamieńsk, Kobiele Wielkie, Żytno, Wielgomłyny oraz Radomsko. Plener organizowany jest w dwóch etapach: otwartym, w którym bierze udział około 40 artystów w okresie 04.05-30.07.2017 r. oraz stacjonarnym, w którym weźmie udział około 30 artystów terminie 03-09.07.2017 r. w powiecie radomszczańskim z siedzibą w Krzętowie.

Gościnne gminy, które podejmowały artystów z wielką życzliwością i zainteresowaniem przedstawiły historię swoich okolic oraz ludzi, którzy wnieśli do kultury wartości ponadczasowe w malarstwie, rzeźbie i literaturze. Po atrakcyjnych pejzażowo i kulturowo miejscach oprowadzali nas z-ca dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Oddział Terenowy Nadpilicznych Parków Krajobrazowych Piotr Wypych, Katarzyna Krakowska zastępca dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Radomsku Elżbieta Kwiatkowska i Anna Kulikiewicz. Zobaczyliśmy  Kobiele Wielkie i ukochane miejsce naszego Noblisty Władysława Reymonta oraz magiczną grupę teatralną z Żytna. Wójt gminy Bogdan Witaszczyk opowiedział nam o Wielgomłynach i historii tego miejsca, podobnie jak o parafii pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Wielgomłynach. O zespole klasztornym oo. Paulinów w Wielgomłynach, który powstał w latach 1465-1466 z inicjatywy rodziny Koniecpolskich herbu Pobóg, opowiedział sam proboszcz tego obiektu sakralnego. Kamieńsk zobaczyliśmy z okien autokaru i wspaniały stojący w centrum miasta Pomnik Tadeusza Kościuszki.  Dobryszyce przywitały nas z piosenką na ustach, pięknym wystrojem wnętrza i radością istnienia pod kierownictwem pani wójt Małgorzaty Dzwonek.

Jednym z istotnych wydarzeń plenerowym była wystawa prac malarskich o charakterze abstrakcyjnym – kompozycji wyrosłych z wizyjnych transformacji artystki uczestniczki pleneru stacjonarnego Maryli Violetty Kwiatkowskiej przybyłej do nas na plener z Kanady. Artyści tworzący na plenerze znaleźli doskonałe warunki do pracy w Krzętowie w gospodarstwie agroturystycznym CHATA U BRATA nad zakolem Pilicy, gdzie urokliwe przestrzenie, lasy i łąki, a przede wszystkim ludzie otwarci i troskliwi. W tle owczarnia z rodzimą rasą owiec świniarek inspirujących wszystkich do pracy malarskiej. Uczestniczące w projekcie – dokumencie malarskim osoby z całego województwa łódzkiego, z terenu Polski m.in. Krakowa, Lublina, Bielska Białej oraz Kanady i Francji, a także artyści tworzący na terenie powiatu radomszczańskiego mają za zadanie zilustrowanie piękna powiatu radomszczańskiego – jego zabytków architektury sakralnej i świeckiej, przyrody w jej całej niezwykłej swoistej krasie oraz ważnych miejsc związanych z historią powiatu.

Powstałe dzieła zostaną zaprezentowane we wrześniu na wernisażu wystawy poplenerowej, otwierającym kolejną edycję Mixera Regionalnego w Łódzkim Domu Kultury. Wystawa ma charakter wędrowny i po wernisażu zostaną zorganizowane kolejne otwarcia wystaw w instytucjach kultury powiatu radomszczańskiego w okresie od września do grudnia 2017 roku. Obrazy zostaną pokazane na terenie innych powiatów regionu łódzkiego. Dopełnieniem wydarzenia będzie katalog poplenerowy, w którym oprócz prezentacji dzieł malarskich znajdą się informacje o powiecie radomszczańskim oraz gminach i instytucjach biorących udział w projekcie. X Plener Malarski PEJZAŻ MALOWANY ZIEMI ŁÓDZKIEJ – SPOTKAJMY SIĘ W POWIECIE RADOMSZCZAŃSKIM objęty został patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego, Starosty Powiatu Radomszczańskiego, Prezydenta Miasta Radomska, Burmistrza Konstantynowa Łódzkiego. Plener jest aktualnie największym tego typu wydarzeniem w Polsce i gromadzi kolekcję 630 obrazów ukazujących piękno ziemi łódzkiej.   

Spotkanie w Przdborzu z władami miasta Burmistrzem Miłoszem Naczyńskim, wycieczkę po powiecie radomszczańskim prowadzli: Katarzyna Krakowska i Piotr Wypych pracownicy ZPK WŁ- 3 lipca 2017 r.
Krzętów - 8 lipca 2017 r. - zakończenie pleneru wśród uczestników:
Andrzej Cieślik - pomysłodawca projektu PEZAŻ MALOWANY ZIEMI ŁÓDZKIEJ,
Wójt Gminy Dobryszyce - Małgorzata Dzwonek,
Wójt Gminy Wielgomłyny - Bogdan Witaszczyk,
komisaż pleneru z powiatu radomszczańskiego -
Anna Kulikiewicz oraz Zastępca Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Katarzyna Krakowska 
            

Kalejdoskop lipiec-sierpień 2017
 
 

  

X PEJZAŻ MALOWANY ZIEMI ŁÓDZKIEJ – SPOTKAJMY SIĘ
W POWIECIE RADOMSZCZAŃSKIM - 2017


Miejski Ośrodek Kultury w Konstantynowie Łódzkim, Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego i Miejski Dom Kultury w Radomsku, na czele z Panią Dyrektor Elżbietą Kwiatkowską, są organizatorami X Jubileuszowej edycji pleneru malarskiego, dotyczącego regionu łódzkiego, w terminie od maja do lipca 2017 roku. W bieżącym roku terenem, który uwiecznią na płótnie artyści będzie powiat radomszczański. Poprzednie edycje pleneru objęły całe województwo łódzkie, odbyły się w powiecie poddębickim, pabianickim, opoczyńskim i zgierskim.

Plener Malarski  PEJZAŻ MALOWANY ZIEMI ŁÓDZKIEJ – SPOTKAJMY SIĘ W POWIECIE RADOMSZCZAŃSKIM odbędzie się
pod Honorowym Patronatem

Marszałka Województwa Łódzkiego – Witolda Stępnia

Burmistrza Konstantynowa  Łódzkiego – Henryka Brzyszcza

Starosty Powiatu Radomszczańskiego – Andrzeja Pluteckiego

Prezydenta  Miasta Radomska – Jarosława Ferenca

Pozostałymi współorganizatorami pleneru malarskiego są następujące gminy:
Gmina Radomsko – Wójt Marian Zaborowski
Gmina Kamieńsk – Burmistrz Bogdan Pawłowski
Gmina Dobryszyce – Wójt Małgorzata Dzwonek
Gmina Przedbórz – Burmistrz Miłosz Naczyński
Gmina Kobiele Wielkie – Wójt Henryk Więckowski
Gmina Żytno – Wójt Mirosław Ociepa
Gmina Wielgomłyny – Wójt Bogdan Witaszczyk

Plener organizowany jest w dwóch etapach: otwartym 15.05-31.07.2017 r. oraz stacjonarnym, w terminie 3-9.07.2017 r. w Krzętowie w powiecie radomszczańskim. W projekcie będzie uczestniczyć ok. 70 artystów z województwa łódzkiego, z terenu całej Polski, z zagranicy, a także artyści-malarze tworzący na terenie powiatu radomszczańskiego. Tematem dzieł będą pejzaże, architektura świecka i sakralna, zabytki przyrody oraz ważne miejsca związane z historią powiatu radomszczańskiego. Powstałe dzieła zostaną zaprezentowane  na wernisażu wystawy poplenerowej w Łódzkim Domu Kultury, otwierającym kolejną edycję Mixera Regionalnego.

Wystawa ma charakter wędrowny i po wernisażu zostaną zorganizowane kolejne otwarcia wystaw w instytucjach kultury powiatu radomszczańskiego w okresie od września do grudnia 2017 roku. Potem obrazy będą pokazane podczas ekspozycji w innych powiatach regionu łódzkiego. Dopełnieniem wydarzenia jest katalog poplenerowy, w którym oprócz prezentacji dzieł malarskich znajdą się informacje o powiecie radomszczańskim oraz gminach i instytucjach biorących udział w projekcie. Plener jest aktualnie największym tego typu wydarzeniem w Polsce i gromadzi kolekcję 630 obrazów ukazujących piękno ziemi łódzkiej.

Kulminacją obchodów X Jubileuszowego Pleneru Malarskiego PEJZAŻ MALOWANY ZIEMI ŁÓDZKIEJ – SPOTKAJMY SIĘ W POWIECIE RADOMSZCZAŃSKIM będzie wernisaż i koncert w salach Łódzkiego Domu Kultury w dniu 1 września 2017 r. o godz. 17.00. Harmonogram wystaw poplenerowych PEJZAŻ MALOWANY ZIEMI ŁÓDZKIEJ – SPOTKAJMY SIĘ W POWIECIE ZGIERSKIM – IX edycja 2016

 

 L.p.

Instytucja

Termin wystawy

1.

Łódzki Dom Kultury podczas Mixera Regionalnego 2016

3-7.09.2016, wernisaż 3.09.2016, godz. 14.00

2.

Spółdzielczy Dom Kultury SEM w Zgierzu i Biblioteka Publiczna w Zgierzu, ul. Parzęczewska 21

10-29.09.2016, wernisaż 10.09.2016, godz. 15.00

3.

Starostwo Powiatowe w Zgierzu

30.09.2016-12.10.2016, otwarcie 30.10.2016, godz. 10.00 w Sali Starostwa

4.

GOK w Leśmierzu

14-17.10.2016, wernisaż 16.10.2016, godz. 15.00

5.

Urząd Gminy w Parzęczewie

18-30.10.2016, wernisaż 20.10.2016, godz. 17.00

6.

Urząd Miejski w Aleksandrowie Łódzkim

30.10.- 20.11.2016, wernisaż 7.11.2016, godz. 16.00

7.

Urząd Miejski w Strykowie

21.11.-9.12.2016, wernisaż 23.11.2016, godz. 17.00

8.

Galeria OGRÓD SZTUKI w Konstantynowie Łódzkim

13.12.2016-8.01.2017, wernisaż 20.12.2016, godz. 18.00

9.

Miejski Dom Kultury w Radomsku

9.01-8.02.2017, wernisaż 13.01.2017, godz. 12.00

10.

Gminne Centrum Kultury Zamek w Inowłodzu

10.02.-02.03.2017, finisaż 02.03.2017, godz. 15.30

11.

Miejski Ośrodek Kultury w Tuszynie

3-31.03.2017, wernisaż 5.03.2017, godz. 17.00

12

Gminny Dom Kultury z Biblioteką w Ksawerowie

20.03.-10.04.2017, wernisaż 24.03.2017, godz. 17.00

13.

Miejski Ośrodek Kultury w Pabianicach

10.04.-26.06. 2017, wernisaż 21.04.2017, godz. 18.00

14.

Miejski Dom Kultury w Opocznie

3.07-14.08.2017, finisaż 27.07.2017, godz. 17.00IX PEJZAŻ MALOWANY ZIEMI ŁÓDZKIEJ – SPOTKAJMY SIĘ W POWIECIE ZGIERSKIM JUŻ OTWARTY 

3 września 2016 roku w Sali Kolumnowej Łódzkiego Domu Kultury o godz. 14.00 odbył się wernisaż IX PEJZAŻU MALOWANEGO ZIEMI ŁÓDZKIEJ – SPOTKAJMY SIĘ W POWIECIE ZGIERSKIM, jako jeden z elementów Mixera Regionalnego. Uroczystego otwarcia wystawy dokonał pomysłodawca projektu Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Konstantynowie Łódzkim Andrzej Cieślik. Głos zabrali również przybyli goście, którzy objęli Patronatem Honorowym to przedsięwzięcie oraz współorganizatorzy pleneru z powiatu zgierskiego. Wystąpili: z ramienia Marszałka Województwa Łódzkiego Z-ca Dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi Małgorzata Kania, Prezes Zarządu Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego Sylwester Pawłowski, Burmistrz Konstantynowa Łódzkiego Henryk Brzyszcz, Komisarz Pleneru Agnieszka Kacprzak, Z-ca Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Katarzyna Krakowska oraz kierownik Spółdzielczego Domu Kultury SEM w Zgierzu Jadwiga Skwarek. Całość prezentacji umilił wszystkim jeden z uczestników pleneru malarskiego lider zespołu TRZECI ODDECH KACZUCHY Andrzej Janeczko. Były nawet wspólne śpiewy. Zgromadzeni goście mieli możliwość obejrzeć powstałą galerię 70 prac malarskich artystów z całego województwa łódzkiego, jak również przybywających do nas rok rocznie artystów zaprzyjaźnionych z Galerią „Ogród Sztuki” z Polski, Kanady i Francji. Powstałe kompozycje są dokumentem promującym działalność gmin, miast, ośrodków kultury i stowarzyszeń artystycznych województwa łódzkiego. Opracowywany przez miesiąc przez pracowników Galerii OGRÓD SZTUKI i Miejskiego Ośrodka Kultury w Konstantynowie Łódzkim katalog, gdzie zgromadzone są wszystkie informacje o przebiegu pleneru, połączone z prezentacją reprodukcji obrazów i biografiami artystów, otrzymuje każdy uczestnik wydarzenia. Przez rok wystawa będzie wędrować po powiecie zgierskim, a na jej pierwszą odsłonę zapraszamy do Spółdzielczego Domu Kultury SEM w Zgierzu.  

Dziękujemy jeszcze raz wszystkim przybyłym na wernisaż gościom, artystom i przyjaciołom oraz Marszałkowi Województwa Łódzkiego Witoldowi Stępniowi, Staroście Zgierskiemu Bogdanowi Jarocie, Burmistrzowi Strykowa Andrzejowi Jankowskiemu i Burmistrzowi Konstantynowa Łódzkiego Henrykowi Brzyszczowi. Sponsorom Jan Sander Hotel, Zakładom Mięsnym JAMIR i wszystkim gminom, które przystąpiły do projektu: Gminie Konstantynów Łódzki, Gminie Stryków, Aleksandrów Łódzki, Parzęczew i Ozorków oraz Starostwu Powiatowemu w Zgierzu. Podziękowania składamy również wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ten wspaniały projekt Pejzaż malowany ziemi łódzkiej… mógł w tym roku zaistnieć, już po raz dziewiąty.
Czekamy z niecierpliwością na dziesiątkę w powiecie radomszczańskim!!!

Kurator pleneru: Wiesława Przybyło-Cieślik

Koordynator pracy artystycznej: Elżbieta Kusińska  

 


W dniach 4-10 lipca 2016 roku odbywał się na terenie powiatu zgierskiego IX Plener Malarski PEJZAŻ MALOWANY ZIEMI ŁÓDZKIEJ- SPOTKAJMY SIĘ W POWIECIE ZGIERSKIM. 


 


IX PLENER MALARSKI - PEJZAŻ MALOWANY ZIEMI ŁÓDZKIEJSPOTKAJMY SIĘ W POWIECIE ZGIERSKIM 2016    
         
W tym roku Gmina Stryków jest gospodarzem bardzo oryginalnego przedsięwzięcia artystycznego funkcjonującego już dziewiąty rok w województwie łódzkim. W okresie 4-10 lipca 2016 r. do Dobieszkowa przyjedzie na plener malarski 30 artystów plastyków z województwa łódzkiego, Polski i Francji, którzy będą malować charakterystyczne miejsca powiatu zgierskiego, w tym również naszej gminy. Równolegle z plenerem stacjonarnym już od maja trwa plener otwarty, a udział w nim biorą artyści z gmin naszego powiatu i województwa łódzkiego około 40 osób. Łącznie powstanie około 70 kompozycji malarskich z dwóch plenerów otwartego i stacjonarnego powiatu zgierskiego w terminie  do 31.07.2016 r. Każdy zaproszony artysta zostawia organizatorom pleneru jeden obraz o wymiarach 80x100 cm, tworząc niepowtarzalną kolekcję malarskiej dokumentacji miejsc niepowtarzalnych i godnych uwiecznienia związanych z pięknem regionu. Tradycją powiatu zgierskiego, miejsc związanych z historią, architekturą  i zabytkami kultury, a także walorami turystycznymi. Powstała kolekcja będzie prezentowana po raz pierwszy we wrześniu bieżącego roku na wernisażu poplenerowym, który odbędzie się w Łodzi w trakcie imprezy kulturalnej MIXER REGIONALNY, organizowanej przez Urząd Marszałkowski w Sali Kolumnowej Łódzkiego Dom Kultury. Przez cały rok kolekcja będzie wędrować po naszym powiecie i zostanie udostępniona dla zwiedzających w różnych instytucjach kultury,  w powiecie, w województwie łódzkim, jak również w całej Polsce.

Zeszłoroczna edycja miała miejsce w powiecie opoczyńskim – zachęcamy do obejrzenia galerii powstałych dzieł:
http://www.mok.org.pl/index.php?p=1_15_Pejza-malowany-ziemi-dzkiej             

Organizatorem i pomysłodawcą pleneru jest dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Konstantynowie Łódzkim – Andrzej Cieślik, a współorganizatorem w powiecie zgierskim Ośrodek Kultury i Rekreacji w Strykowie.

Podajemy link do zdjęć malowniczych miejsc w powiecie zgierskim: 
https://www.facebook.com/Miejski-O%C5%9Brodek-Kultury-w-Konstantynowie-%C5%81%C3%B3dzkim-475430785813464/photos/?tab=album&album_id=1137429146280288

Patronat honorowy:
Marszałek Województwa Łódzkiego – Witold Stępień
Starosta Powiatu Zgierskiego – Bogdan Jarota
Burmistrz Strykowa – Andrzej Jankowski
Burmistrz Konstantynowa Łódzkiego – Henryk Brzyszcz

Partnerzy:
Miejski Ośrodek Kultury w Konstantynowie Łódzkim
Galeria Ogród Sztuki
Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego
Związek Gmin i Powiatów Regionu Łódzkiego
Ośrodek Kultury i Rekreacji w Strykowie
Urząd Gminny w Parzęczewie
Gminny Ośrodek Kultury w Leśmierzu
Urząd Miejski w Aleksandrowie Łódzkim
Miejski Ośrodek Kultury w Zgierzu i Stowarzyszenie Artystów MŁYN
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. B. Prusa w Zgierzu
Spółdzielczy Dom Kultury SEM w Zgierzu
Łódzki Dom Kultury
Hotel Jan Sander 
ZM Jamir


VIII Pejzaż Malowany Ziemi Łódzkiej


Tegoroczna VIII edycja projektu odbywa się pod tytułem "Pejzaż malowany ziemi łódzkiej – NATURA ECO ART – Spotkajmy się w powiecie opoczyńskim” . Podobnie jak w ubiegłym roku plener będzie realizowany w dwóch odsłonach: stacjonarnej i otwartej. W wersji otwartej mogą wziąć udział artyści niezależnie od miejsca zamieszkania, którzy zgłoszą się telefonicznie lub mailowo do Galerii "Ogród Sztuki". W wersji stacjonarnej mogą wziąć udział tylko artyści spoza powiatu opoczyńskiego, którzy zgłoszą się  telefonicznie lub mailowo do Galerii "Ogród Sztuki". W obu wersjach o udziale decyduje kolejność zgłoszeń (limit miejsc: 30/ stacjonarny; 40/otwarty). Terminarz: plener stacjonarny odbędzie się w dniach 29 czerwca – 5 lipca 2015r. w Ośrodku Wypoczynkowym „Stanica” w Miedznej Murowanej; plener owarty trwać będzie między 4 maja a  31 lipca 2015r. Więcej informacji tel. 42 211 62 89 lub galeria@konstantynow.pl. Artystów biorących udział w tegorocznym plenerze zachęcamy do zapoznania się z fotografiami malowniczych okolic Powiatu Opoczyńskiego na naszym facebooku.
www.facebook.com/pages/Miejski-Ośrodek-Kultury-w-Konstantynowie-Łódzkim/475430785813464
Jednoczenie zwracamy się z prośbą o jak najszybszą deklarację  wybranego przez Państwa obiektu do malowania. Termin max do 23.06.2015 r. 


 VII Plener Malarski „Pejzaż Malowany Ziemi Łódzkiej - NATURA ECO ART - Spotkajmy się w powiecie pabianickim” rozpoczęty!       

Od poniedziałku 30 czerwca 2014 r. ponad trzydziestu artystów z województwa łódzkiego, z całej Polski i zza granicy, rozpoczęło swoje malarskie twórcze działania. Siódma już edycja pleneru „Pejzaż malowany ziemi łódzkiej”, „NATURA ECO ART – SPOTKAJMY SIĘ W POWIECIE PABIANICKIM”, to przedsięwzięcie, któremu patronują Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień, Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego, Starostwo Powiatowe w Pabianicach, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska oraz Burmistrz Konstantynowa Łódzkiego Henryk Brzyszcz. Przed artystami piękno powiatu pabianickiego, rzeki Ner, rozległych pół i łąk zalewowych oraz zabytki architektoniczne naszego powiatu. Przez kolejne dni, aż do niedzieli, będą powstawały na płótnach malarskie  transpozycje wrażeniowe w technikach acryl i olej. Natchnienie do pracy twórczej i związane z nim świadectwo bytności w postaci obrazów jest nietypowym dokumentem tego, co wokół w naturze i w architekturze. Specyficzny język formy, linii i koloru. Siedziba uczestników pleneru, gościnna Salezjańska Szkoła Muzyczna w Lutomiersku (ze wspaniałym księdzem dr. hab. Kazimierzem Dąbrowskim), to miejsce szczególne, do którego zapraszamy na podsumowanie pleneru i wernisaż 6 lipca2014  (niedziela) w godzinach przedpołudniowych.

W projekcie biorą udział: Gmina Dobroń, Ksawerów, Pabianice oraz Gmina Konstantynów Łódzki.

  

Kalejdoskop nr 6 - 2014 czerwiec