Wystawa DZIEWCZYNY I CHŁOPAKI TKAJA SIERADZKIE PASIAKI

DZIEWCZYNY I CHŁOPAKI TKAJĄ SIERADZKIE PASIAKI

W Galerii OGRÓD SZTUKI 11 października 2018 r. odbyła się niecodzienna wystawa prac, które powstały w ramach projektu edukacyjno-artystycznego skierowanego do seniorów pochodzących z miast i okolicznych wsi gminy Konstantynów Łódzki. Projekt to cykl warsztatów prowadzonych przez osoby posiadające wiedzę na temat historii włókiennictwa w regionie sieradzkim i są praktykami – tkaczami. W wyniku tych spotkań i działań twórczych, powstały przepiękne wielobarwne kompozycje na przenośnych krosnach, które zostały wyeksponowane na ścianach, tworząc specyficzny jednorodny zapis - pasiaki sieradzkie z elementami gobelinu i ręcznie dzierganych kwiatami. Wystawa prezentuje różnorodność rozwiązań tkackich, splotów płóciennych i motywów charakterystycznych dla regionu sieradzkiego. Obrazy – gobeliny zostały wykonane przez uczestniczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które stworzyły swoje barwne pasiaki pod okiem Wioletty Pisarskiej i Anny Krystyny Urbańczyk. Opiekę merytoryczną nad projektem sprawowała mgr sztuki Elżbieta Kusińska. Życzymy miłego oglądania i zapoznania się ze specyfiką tworzenia obrazów – gobelinów na krosnach. Zapraszamy do Galerii Ogród sztuki wszystkich mieszkańców Konstantynowa Łódzkiego, by poznać choć odrobinę historii tkackiej naszego miasta w artystycznej pigułce.

Starszy Kustosz Galerii OGRÓD SZTUKI

Mgr sztuki Wiesława Przybyło-Cieślik