Wystawa Marty Szatan pn. NA MIĘKKO

Marta Szatan to artystka młodego pokolenia, konstantynowianka z sercem otwartym do ludzi, przepełnionym radością i euforycznym blaskiem. Wernisaż jej prac, który odbył się 6 czerwca 2019 r. o godz. 16.16 w Galerii OGRÓD SZTUKI przy ul. Jana Pawła II 9 zgromadził osoby bliskie artystce, rodzinę, znajomych, jak również zaszczyciła nas swoją obecnością Pani Krystyna Fudała Sekretarz Miasta Konstantynowa Łódzkiego. Ta euforyczność artystki odczuwana w każdej prezentowanej kompozycji, jest cechą charakterystyczną twórczości Marty Szatan. Spontaniczne podejście do realizacji pomysłu, autokreacja w oparciu o inspiracje otoczeniem, fotografią, przeżyciem wewnętrznym, czy nawet przemijającą chwilą, jest dla niej bardzo ważne i to odczuwamy, jako odbiorcy jej nietuzinkowego talentu. Z jednej strony przepiękna tkanina unikatowa delikatna w swej materii i subtelna w swym motywie wzorniczym, z drugiej zaskakująca swym formatem. Kolejne zaskoczenie to  minimalistyczne i syntetyczne uproszczenia kompozycyjne, związane z wrażeniowością zapisanego w malarstwie. Twórcze poszukiwania doprowadziły Martę Szatan do odkrycia własnego zindywidualizowanego NA MIĘKKO....,a jej MJUCHY są kwintesencją postawy artystycznej, niespotykanej osobowości, jak również spojrzenia na świat oczami dziecka – małej dziewczynki. Czujemy oglądając jej "Mijuchy" ogromną chęć przytulenia się i wtulenia w to coś, co jest miękkie i kolorowe. Może być rybką, kurczaczkiem, ośmiorniczką, bądź czymś tak kolorowym i słodkim, że nie jesteśmy w stanie się temu oprzeć. Nieustanne uczucie radości towarzyszące wystawie, jest cenną wartością zbliżającą odbiorcę do świata piękna i koloru, a także świata otaczającej nas NATURY ptaków, roślin i zwierząt.

Zapraszamy więc do oglądania tej sympatycznej i radosnej wystawy przez całe wakacje. Zwłaszcza maluchy znajdą tutaj dużą ilość inspiracji MJUCHY Na Miękko...!!!

Marta Szatan konstantynowianka, artystka młodego pokolenia, która nowego ducha czasu pojmuje w swój zindywidualizowany sposób NA MIĘKKO... Taki też tytuł nosi wystawa, którą dla nas przygotowała w pełni sił i pasji twórczej. A słysząc słowa zaproszenia do stworzenia ekspozycji w Galerii, również  ogromnej euforii z jej strony NO TO ROBIMY! NO TO SUPER! Autorska koncepcja wystawy Marty w Galerii OGRÓD SZTUKI obejmuje zarówno tkaninę unikatową, jak również ręcznie robione dywany na szydełku i patchworkowe obrazy, gdzie element wiodący stanowią kolorowe subtelne kwiaty. Ponieważ artystka bawi się swoją twórczością to pojawiły się w naszej Galerii również ZABAWKI – pluszaki, milaki, radość dla małych i dużych dzieci. Kolorowe cudeńka o kształtach nawiązujących do roślin, kwiatów, zwierząt i ptaków. Wielobarwne cudeńka cieszą wrażliwe na barwę oko widza, które można dotknąć, przytulić, odebrać w całości. Nacieszyć oko! Marta Szatan jest wieloletnią uczestniczką plenerów malarskich Międzynarodowego Kraina Nerem płynąca i Pejzaż Malowany Ziemi Łódzkiej. Swoje inspiracje czerpie z doświadczeń wynikających z pleneryzmu i bezpośredniego kontaktu z naturą. Sama artystka bawi się obrazem, a zwłaszcza samą kompozycją, bardzo skrupulatnie wykorzystując transpozycje do realizacji wielkoformatowych tkanin unikatowych. Mamy wrażenie oglądając jej prace, że mamy do czynienia z jednością struktury tak, jakby obraz był pierwowzorem tkaniny i odwrotnie. Taki ukryty dualizm – tajemnica, którą dzieli sie z nami, ale w przekorny sposób, dając szerokie pole do myślenia. Zapraszamy do zabawy i poszukiwań tych łączników oraz inspiracji artystycznych Marty Szatan, która cały swój świat maluje w kolorach uśmiechu.

ZAPRASZAMY!

Starszy Kustosz Galerii OGRÓD SZTUKI

Wiesława Przybyło-Cieślik

Fotorelacja z wystawy w dniu 6.06.2019 o godz.16.16